25 kwiecień 2023

Sejmikowa komisja zdrowia apeluje o wprowadzenie działań minimalizujących paraliż SOR-ów na Mazowszu

zdjęcie: Sejmikowa komisja zdrowia apeluje o wprowadzenie działań  minimalizujących paraliż SOR-ów na Mazowszu / pixabay/563427
Mazowieckie placówki zdrowia sygnalizują o narastającym problemie niewłaściwie wysyłanych karetek z pacjentami w stanach tzw. lekkich i automatycznym kierowaniu ich na SOR-y, a nie np. do szpitali powiatowych. W związku z tym istnieje potrzeba dyskusji i znalezienia rozwiązań tej sytuacji.
Jak podkreślił na posiedzeniu Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej jej przewodniczący Krzysztof Strzałkowski, w ostatnim czasie coraz częściej docierają informacje od pacjentów, ratowników medycznych i kadry zarządzającej samorządowymi placówkami medycznymi, które wskazują na nasilenie negatywnych problemów związanych z funkcjonowaniem systemu ratownictwa medycznego na Mazowszu.

W sprawozdaniach z działalności naszych jednostek ‘Meditrans’, widzimy stosunkowo dużą i rosnącą w tempie nawet kilkunastu procent liczbę niewłaściwie wysłanych karetek. Wiele wyjazdów karetek jest cofanych, zanim dotrą one do celu. Powoduje to zamieszanie. Z drugiej strony mamy do czynienia z rosnącą liczbą pacjentów i problemami funkcjonowania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, nieuchronne kolejki oczekujących karetek z pacjentami. A gdy pacjent już na SOR trafi, dochodzi często do sytuacji długiego, czasem nawet kilkudziesięcio-godzinnego ich pobytu na SOR, z uwagi na niemożność przekazania pacjenta na Oddział Internistyczny. W SOR-ach, mam wrażenie, mamy dzisiaj taki zaklęty krąg. Karetka mniej lub bardziej precyzyjnie trafia do konkretnego SOR-u, pacjent w SORze przebywa długo i wśród wielu innych pacjentów, a często nie może się z SORu wydostać, jeżeli wymagana jest hospitalizacja, bo nie ma miejsca na oddziale. Dlatego jest potrzeba naszej dyskusji, rozpoznania przyczyn i wypracowania rozwiązań, które usprawnią to funkcjonowanie - uzasadnił przewodniczący komisji Krzysztof Strzałkowski.

Od dłuższego czasu władze Mazowsza podkreślają potrzebę większej koordynacji działań pomiędzy Meditrans-em a służbami pozostającymi w gestii Wojewody Mazowieckiego, aby optymalnie zarządzać ratownictwem medycznym. Krzysztof Strzałkowski  wskazuje, że pilna jest modyfikacja i zracjonalizowanie trybu dysponowania i przekazywania karetek. Działania usprawniające miałyby na celu zmniejszenie liczby karetek w kolejce do SOR-u w danym szpitalu i uwzględnianie w procesie dyspozycyjnym aktualnej liczby dostępnych łóżek internistycznych w danej placówce.

Samorząd Mazowsza prowadzi 25 podmiotów leczniczych, w tym 8 szpitali wielospecjalistycznych, 2 szpitale pediatryczne, 7 szpitali psychiatrycznych (2 dziecięce), 4 szpitale specjalistyczne i 4 stacje pogotowia ratunkowego. Na koniec 2022 roku na terenie Mazowsza funkcjonowały 33 Szpitalne Oddziały Ratunkowe, w tym 12 w Warszawie. SOR-y zlokalizowane są w 8 podmiotach lecznictwa województwa mazowieckiego. Najbardziej obciążone są SOR-y w Warszawie. „Tu występuje najtrudniejsza sytuacja. Zazwyczaj pomoc udzielana jest znacznie większej liczbie ludzi niż przewiduje limit zadeklarowanych miejsc. Największe obłożenie ma od dłuższego czasu SOR w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, na drugim miejscu jest stołeczny Szpital Bielański.” – relacjonuje przewodniczący Strzałkowski.  Obecnie w części podmiotów marszałkowskich prowadzone są remonty w związku z wprowadzeniem od 1 lipca 2023 sobotniej i świątecznej opieki lekarskiej na SOR-ach.

Najlepszym dowodem na powagę sytuacji są wyniki finansowe SOR-ów prowadzonych przez szpitale wojewódzkie na Mazowszu za 2022. Szpitalne oddziały ratunkowe generują straty szczególnie w dużych wielospecjalistycznych placówkach, do których kierowanych jest najwięcej karetek:
  • w Międzyleskim Szpitalu Wojewódzkim -8 327 373, 34 zł,
  • w Szpitalu Bródnowskim  -3 495 071, 48 zł,
  • w Szpitalu w Ostrołęce -990 468, 59 zł,
  • w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie  -2 168 121, 76 zł.