7 sierpień 2020

UWAGA - CYBERZAGROŻENIE!

fot. KPP w Wyszkowie
W ostatnich dniach ponownie wystąpiły przypadki podszywania się w wiadomościach SMS pod firmę InPost. Link zawarty w treści kierować może do niebezpiecznych zawartości i może spowodować wyłudzenie informacji, pieniędzy lub uszkodzenie urządzenia. Informujemy, że InPost NIGDY nie wysyła SMS-ów z informacją o dopłatach, a tym bardziej z linkami zewnętrznymi. Wszelkie informacje na temat rozliczeń pojawiają się wyłącznie w Managerze Paczek lub na fakturze.
Koronawirus
mazowieckie
11644
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Przykładowy niebezpieczny SMS:

Na stronie inpost.pl czytamy: "Ataki phishingowe dotykają bezpośrednio firm z każdej branży. Dotyczy to także branży logistycznej i próby takich ataków były podejmowane wobec wszystkich operatorów kurierskich w Polsce. Jako lider rynku logistycznego mamy bardzo restrykcyjne przepisy ochrony danych osobowych naszych klientów. W żadnym momencie nie doszło do utraty danych osobowych zawartych w naszych bazach. Jednak zdajemy sobie sprawę, że problem istnieje. Głównym źródłem danych używanych do ataków phishingowych są sklepy internetowe i powtarzające się wycieki danych osobowych z tych sklepów. Niestety w bazach danych traconych przez sklepy są widoczne powiązania różnych usług i kont, klienci często używają takich samych numerów telefonów i tych samych haseł do różnych serwisów. Dlatego też może się zdarzyć, że w tych bazach są numery telefonów używane przez klientów InPost. I taka osoba dostanie wprowadzającego w błąd SMS-a. Ściśle współpracujemy z naszymi klientami i partnerami biznesowymi i dzielimy się naszym doświadczeniem jeżeli chodzi o ochronę danych osobowych. Nie mamy jednak wglądu w sposób zabezpieczenia danych na stronach handlowych poszczególnych sklepów. Wielokrotnie publicznie ostrzegaliśmy przed takimi atakami i apelowaliśmy i dokładne sprawdzanie komunikatów otrzymywanych poprzez SMS."

Wczoraj wyszkowscy policjanci otrzymali zgłoszenie od mieszkanki naszego powiatu, która nieświadomie zainstalowała nielegalną i zawirusowaną aplikację. Tym sposobem hakerzy uzyskali dostęp do jej konta bankowego i zaciągneli kredyty. Podszywając się pod wyszkowiankę przestępcy "zaciąneli" kredyty na ponad 30 tysięcy złotych. Z relacji kobiety wynikało, że kilka dni temu otrzymała wiadomość SMS o treści: "Twoja paczka już na Ciebie czeka. Pobierz kod, żeby odebrać paczkę." Na kończu wiadomości znajdował się zawiruowany link. Po kliknięciu w link aplikacja przestępców zaczęła się ściągać, a telefon wieszać.

Nie jest to jedyny przypadek na naszym terenie. Druga z kobiet również otrzymała podejrzanego SMS-a. Jednak czujność i ostrożność nie zawiodła. Kobieta nie kliknęła w podejrzany link.

Apelujemy do wszystkich o ostrożność. Więcej informacji znajdziemy na stronie firmy InPost: https://inpost.pl/aktualnosci-uwaga-cyberzagrozenie-0

kom. Damian Wroczyński

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
11644
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyszkowie