kategoria: Na Sygnale
13 wrzesień 2024

zdjęcie: Służby gotowe na wypadek ulewnych deszczów; wojewoda apeluje, aby zwracać uwagę na alerty RCB / fot. PAP
W związku z prognozowanymi ulewnymi deszczami w całym kraju, służby w województwie mazowieckim są w gotowości. Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski apeluje, aby zwracać uwagę na alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wysyłane do mieszkańców zagrożonych terenów.

W komunikacie wojewody zauważono, że pomimo tego, że obecnie na Mazowszu nie są przewidywane intensywne deszcze i ekstremalne warunki pogodowe, nie są wykluczone lokalne podtopienia. "Dlatego wszystkie służby współpracują ze sobą i są gotowe do podjęcia działań adekwatnych do sytuacji" - zapewniono.

Wojewoda zwrócił się z prośbą do starostów o zapewnienie stałego kontaktu Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz bieżące raportowanie o sytuacjach występujących na ich terenie i zgłaszanie do Wojewody ewentualnych potrzeb wsparcia w powiatach. Wojewoda poprosił także władze samorządowe o informowanie mieszkańców o konieczności zabezpieczenia swojego majątku przed ewentualnym zniszczeniem. Wystąpi też do Centrów Powiadamiania Ratunkowego (numer 112) o zwiększenie liczby operatorów przyjmujących zgłoszenia w najbliższy weekend.

Wczoraj odbyła się narada pod przewodnictwem kierownictwa MSWiA - ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka, sekretarza stanu w MSWiA Wiesława Leśniakiewicza. Udział w niej wzięli: kierownictwo RCB, wojewodowie z wszystkich województw, Komendant Główny Policji i Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, a także przedstawiciele IMGW.

Również w Warszawie wszystkie miejskie służby są w gotowości na wypadek wystąpienia ulewnych deszczów. "Miejsca, w których w ostatnim czasie występowały zalania, są monitorowane. Jesteśmy w kontakcie i współpracujemy z podmiotami, które nie podlegają miastu – GDDKiA i z Wodami Polskimi" – powiedziała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth.

Zaznaczyła, że miasto zwróci się też do Lotniska Chopina z prośbą, by wody opadowe z płyty lotniska nie były zrzucane jednorazowo do Potoku Służewieckiego, co może skutkować gwałtownym wzrostem poziomu wód w potoku.

Obecnie, według prognoz IMGW, najbardziej niebezpieczna sytuacja może być w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim. (PAP)

mas/ agz/ js/

2024-09-29 16:00