10 styczeń 2022

Potrącenie na oznakowanym przejściu dla pieszych

fot. KPP w Wyszkowie
64-letnia mieszkanka Wyszkowa została potrącona na oznakowanym przejściu dla pieszych. Kobieta może mówić o dużym szczęściu bo nic jej się nie stało. Apelujemy do kierowców jak i niechronionych uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych.
REKLAMA

Do zdarzenia doszło w minionym tygodniu o godzinie16.50 na ul. Ratuszowej w Wyszkowie. Z ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, że 29-letni kierowca citroena potrącił 64-letnią piszą znajdującą się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na całe szczęście mieszkanka Wyszkowa nie został ranna.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na kierowcą z powiatu wyszkowskiego policjanci nałożyli mandat karny w wysokości 2 500 zł. Ale nie chodzi tu o mandanta a wspólne bezpieczeństwo i wzajemny szacunek i zrozumienie na linii piesi-kierowcy.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami, które weszły w życie w tym roku, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych kierowca jest zobowiązany zatem do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Pamiętajmy również, że w okresie jesienno-zimowym coraz wcześniej zapada zmrok. Dla własnego bezpieczeństwa piesi powinni nosić elementy odblaskowe, by być lepiej widocznym dla innych użytkowników ruchu drogowego, zwłaszcza kierowców.

 

kom. Damian Wroczyński

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyszkowie