14 sierpień 2020

Oszuści podszyli się pod duży bank na popularnym komunikatorze. Można stracić oszczędności

fot. KPP w Wyszkowie
Kolejna sztuczka oszustów. Podszywają się pod duży bank, aby wyłudzić dane. Chwila nieuwagi i nasze oszczędności trafiają w cudze ręce. Na to liczą przestępcy, którzy podszywają się pod pracowników banku. Zachowajmy zasadę ograniczenia zaufania za każdym razem!
Koronawirus
mazowieckie
11644
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konta na popularnym portalu społecznościowym. Wykorzystują socjotechnikę i manipulują nieświadomymi zagrożenia ofiarami. Podają się za pracowników banków, znajomych lub rodzinę. Proponują kredyty lub proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji. Określoną kwotę chcą wypłacić np. za pomocą BLIKa. Ofiara musi podać kod BLIK, a następnie zaakceptować płatność w swojej aplikacji bankowej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Z podobną sytuacją spotkał się mieszkaniec naszego powiatu. Wczoraj za pomocą popularnego komunikatora osoba podszyła się pod pracownika banku, w którym mężczyzna posiada konto i zaproponowała kredyt. Zawiadamiający nim się zorientował, że jest to oszustwo wcześniej przesłał wszystkie swoje dane w tym adres zamieszkania, numer telefonu, numer rachunku bankowego, a co najgorsze przesłał zdjęcie dowodu osobistego. Mężczyźnie dało do myślenia dopiero wtedy kiedy rzekomy bankowiec poprosił o przekazanie pewnej kwoty pieniędzy. Na tym zakończyła się korespondencja. A o wszystkim została powiadomiona policja.

Apelujemy do Państwa o daleko idącą ostrożność. Po otrzymaniu takiej wiadomości z ofertą pożyczki lub prośby o przekazanie pieniędzy bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę, a w przypadku oferty kredytu udać się do siedziby banku.

 

kom. Damian Wroczyński

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
11644
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyszkowie