9 kwiecień 2024

zdjęcie: Oszuści grasują na platformach zakupowych. Zamawiają kuriera i oferują płatność z góry. / fot. KPP w Wyszkowie
Sprzedajesz coś na platformach zakupowych? Uważaj, bo grasują tam oszuści. Przesyłają link, oferując zamówienie kuriera na swój koszt oraz kuszą płatnością z góry. W ten sposób chcą uśpić naszą czujność, a my w jedną chwilę możemy stracić swoje oszczędności. Przekonała się o tym mieszkanka powiatu wyszkowskiego, która straciła 6000 zł.

Wczoraj (08.04) do wyszkowskich policjantów zgłosiła się mieszkanka powiatu wyszkowskiego, która została oszukana. Na portalu ogłoszeniowym wystawiła do sprzedaży rower, na który szybko pojawiła się chętna osoba. Po uzupełnieniu przesłanego jej od oszuta linku i wypełnieniu dalszych instrukacji kobieta straciła 6000zł.

Jak działają oszuści?

Po wystawieniu przedmiotów na sprzedaż, odzywają się bardzo szybko potencjalni zainteresowani zakupem. Rzekomy kupujący zazywczaj nawiązuje kontakt przez jeden ze znanych kumunikatorów. Oszust proponuje, że zamówi kuriera do domu i opłaci przesyłkę. Często twierdzi, że ma podpisaną umowę z firmą kurierską, a rozmowę prowadzi tak, że treści które nam przekazuje na wzbudzają w nas obaw. Z treści rozmowy wynika, że z góry zamierza zapłacić za towar, który chce kupić. Myślisz „spoko”, wysyłka przez Paczkomat lub zamówiony kurier do domu, to dobra opcja. Odpisujesz, że nie ma problemu i dostajesz kolejną wiadomość z linkiem. Pojawia się łudząco podobna strona firmy kurierskiej gdzie są zawarte dane dotyczące przesyłki. Dalej jesteś proszony o podanie numeru konta do wpłaty – robisz to. Następnie informują, że zaraz przyjdzie potwierdzenie wpłaty. Następny krok – logujesz aię na swoje konto wpisując tam wszystkie dane takie jak login czy hasło. Po chwili okazuje się, że nie ma na nim pieniędzy. Zostały wypłacone.

Wyszkowscy policjanci po raz kolejny przypominają, by podczas internetowych transakcji zachowywać rozwagę i nie logować się do kont bankowych poprzez otrzymane linki. Zawsze zweryfikuj przkazywane informacje. Na konto loguj się tylko przez znane i bezpieczne strony. Nie działaj pod presją czasu. Każdą informację sprawdź po swojemu, a nie tak, jak podpowiada ci głos rozmówcy.

Autor: młl.asp.Wioleta Szymanik

źródło: policja.pl (Autor: młl.asp.Wioleta Szymanik)