22 kwiecień 2021

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną groźnej kolizji na Nadgórzu

fot. KPP w Wyszkowie
Do groźnie wyglądającej kolizji drogowej doszło dziś rano na ul. Nadgórze w Wyszkowie. To kolejne zdarzenie drogowe, którego przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Zwracamy się z apelem o ostrożność i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
REKLAMA

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Dzisiaj, około godziny 8.30 na skrzyżowaniu ul. Nadórze z ul. Kowalskiego w Wyszkowie, z tej przyczyny doszło do kolejnego poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierująca hondą podczas wykonywania manewru skrętu w lewo z ul. Nadgórze w Kowalskiego nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka kierowcy fiata i doprowadziła do zderzenia osobówek. Na całe szczęści nikt poważnie nie został ranny, a kierowcy byli trzeźwi.

Najczęściej do wypadków i kolizji drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:

Nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego
  • obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla
  • rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu

Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu, nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
 

kom. Damian Wroczyński

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyszkowie