16 kwiecień 2021

Mylą się tylko raz - 16 kwietnia "Dzień Sapera”

fot. KPP w Wyszkowie
Policyjni i wojskowi pirotechnicy obchodzą dzisiaj swoje święto - "Dzień Sapera”, które uznawane jest w środowisku policyjnych pirotechników (techników bombowych) jako dzień pirotechnika. "Dzień Sapera" został ustanowiony oficjalnym świętem saperów w 1946 r. i jest to data historyczna – forsowanie Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego podczas II wojny światowej.
REKLAMA

Zawód sapera uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata. Policyjni pirotechnicy (technicy bombowi) często myleni są z wojskowymi saperami, jednak ich praca jest znacznie bardziej niebezpieczna niż by się to mogło wydawać. Ryzykując własnym życiem i zdrowiem rozbrajają improwizowane urządzenia wybuchowe, do których instrukcje ma jedynie sprawca.

Na co dzień służą w jednostkach antyterrorystycznych. Wykonują zadania szczególnie niebezpieczne, bo mają za zadanie pracować na materiałach wybuchowych i neutralizować zagrożenie bombowe, które pojawia się na naszych ulicach czy osiedlach.

W obecnej sytuacji zagrożenia terrorystycznego w Europie są cały czas w pełnej gotowości do działań. Na co dzień pełnią dyżury bojowe i w każdej chwili są gotowi do udziału w działaniach w trosce o bezpieczeństwo obywateli.

Specjalistyczne szkolenia, odpowiednie predyspozycje psycho-fizyczne, umiejętności logicznego myślenia, specjalistyczna wiedza z chemii, elektroniki, ciągła gotowość do działań, tysiące litrów potu wylanych podczas treningów i prawdziwych działań, to dla pirotechników jak mówią codzienność. Wśród policjantów uznawani są za elitę Policji.

Swoje święto mają również funkcjonariusze z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego "NGRMP”, którzy wykonują swoją pracę na zasadzie dobrowolności. Oni również z narażeniem swojego życia i zdrowia rozpoznają i kwalifikują wstępnie zagrożenie bombowe.

Z okazji "Dnia Sapera" wszystkim policyjnym oraz wojskowym pirotechnikom życzymy wszystkiego najlepszego, tyle wyjazdów ile powrotów.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wyszkowie